Günümüzde orta gelirli ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için bazı önemli hizmetler bulunmaktadır. Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı yani bilinen adıyla TOKİ bu hizmeti Türkiye’de gerçekleştiren asıl kurumdur. Doğal afet gibi can ve mal kaybına sebep olan durumlarda evini kaybetmiş vatandaşların ev sahibi olmasını amaçlamaktadır. Kurum Çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı olarak işlemektedir.

TOKİ Başvuruları Hangi Kurumlara Yapılır?

Çoğu vatandaş faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak istediğinde ilk aklına gelen TOKİ konutları için öncelikle bulunulan bölgede ki kaymakamlığa, valiliğe veya belediyeye başvurması gerekmektedir. Bu kurumlardan yapılan başvuru sonucu eğer kurum şartlarına uygunsanız kuraya katılmaya hak kazanabilirsiniz.

TOKİ İçin Başvuru Şartları
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
TOKİ konutlarından daha önce ev sahibi olamamış olmak
Ev sahibi olmak istediğiniz şehirde en az 1 yıldır yaşıyor olmak
Başka bir ev sahibi olmamak
En az 25 yaşında olmak
Haneye giren aylık gelirin 4500 TL’den düşük olması halinde TOKİ konutlarına taksitle ev alma başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

TOKİ Başvurusu Yapılırken Gerekli Olan Evraklar

Vatandaşların faizsiz ev almak için izlediği bu yolda gerekli olan bazı adımlar vardır. Bunlardan ilki TOKİ kura sistemine kayıt olmak. Kura sistemine kayıt olunabilmesi için bazı evraklar aracılığı ile yapacağınız başvurunun resmi hale getirilmesi gerekir. Başvurunun gerçekleşmesi için öncelikle bir adet kimlik fotokopisi, özel durumu olan vatandaşlar için hak sahibi olduğunu belirten bir belge(dul, yetim, şehit ve gazi yakını gibi), emekli olanların emeklilik belgesi, engelli vatandaşlardan engellerini gösteren bir belge istenilmektedir.

TOKİ Kura Çekimi Nasıl Olur?

TOKİ, kiracıya ev sahibi olma konusunda belirli dönemlerde başvuruları kabul eder. Başvuru sonrası da çekiliş aşaması gerçekleştirilir. Çekiliş sonuçları ilan edildiği taktir de teslim vaktini beklerken ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. TOKİ’nin kişiye özel sunduğu satış sözleşmesini imzalayabilir ve 240 ay devam edecek olan ödemeye başlayabilirsiniz.

Bilinmesi gereken önemli bir konu da ödemeleriniz bitmeden evin şahsa devri gerçekleşmemektedir. Ayrıca kura sonuçları açıklandığında bir peşinat ödemesi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.