Tasarruf ederek birikim yapmak ve bu parayı yatırıma çevirmek isteyen kişiler için en önemli yöntem ilk olarak adım atmaktır. Harekete geçmeniz için ve hedefe yönlendirecek birkaç ipucu yer alır. Paranızı yönetmeyi başarırsanız hayatınızı da bu doğrultuda yönetebilirsiniz. Bunun en etkili yolu ise tasarruf etmekten yani parayı elde tutmaktan geçer.

Tasarruf Avı

Evde neyden ne kadar tasarruf edebilirim diye ava çıkın. Faturalardan başlamak mantıklı kullanılmayan internet ve telefondaki ek paketler gibi şeyleri sonlandırın.
Yazmanız En Etkili Yöntem
Gelen paradan ve giden paradan haberiniz yok ise böyle bir durumda kendi ekonominizi belirlemeniz, yönetmeniz ve planlar doğrultusunda ilerlemeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden tüm gerekli bilgilerin açığa çıkıp netliğe ulaşması için butün harcamalarınızı ve gelirlerinizi güzelce yazın. Bu durumda kendinizi bir şirket veya iş yeri gibi düşünün.

Bütçe Oluşturun

Yazmaya başladıktan sonra bu işlemi biraz daha hedefli yapalım. Bir sayfayı ortadan ikiye ayırın gelir ve giderlerin hepsini ayrı ayrı not edin. Henüz daha ödemeye başlamadığınız fakat gelecek aylarda bunları da ekleyeceğiniz için o borcu da ekleyin. Bu yazdığınız kâğıt sizin için bir özet olsun, her baktığınızda finansal raporunuzu görün.

Zaaf Harcamaları

Butün harcamalarınızı kategoriye ayırın. Ayakkabı, pantolon gibi harcanan rakamı giyim kategorisinde toplayın ve ne kadar harcama yaptığınızı görün. Olan şeyleri fazlaca aldıysanız tasarrufa bunlardan başlamanız gerekir.

Rahat Ulaşım

Taksi ulaşımını her zaman alışkanlık haline getirmek yanlış. Fakat arada bu durum normaldir. Konforlu bir ulaşım yerine metro, minibüs ve yürümeyi tercih edin.

Yemeği Evde Yapabilirsiniz

Dışarıdan eve yemek söylemek veya dışarıda yemek yemek bütçeden en çok giden harcamalardan biridir. Sürekli olarak aynı şeyleri yapıyorsanız. Bu durumdan vazgeçip, kolay yapılan tarifler araştırabilirsiniz ve evde yapabilirsiniz.

Alışveriş Listesi Oluşturun ve Araştırmadan Almayın

Alışveriş listesi tamamen sizin ihtiyacınız olmayan şeyi engeller. Marketteki zamanı da bir hayli kısaltır. Kredi kartı ile satın almadan önce araştırma yapın. Bu durumda istediğiniz ürünü daha uygun fiyata alabilirsiniz.