Konfor ve keyfinden taviz vermeden para biriktirmek faizsiz ev alma isteği içinde olan herkesin hayali. Tasarrufunuzu tatile yapmayarak, etkinliklere katılmayarak ya da sosyalleşmeye mola vererek de başarabilirsiniz elbette ama bir zaman sonra kendinizi kafese tıkılmış olarak hissetmeniz kaçınılmaz.

Kahvenizi Evde Demleyin

Genellikle iş günlerinde, sabahların en enerjik şekilde olmanıza yardımcı olan kahve keyfiniz için her gün yanından geçtiğiniz kahveciyi artık unutmanız lazım. Çünkü farkında varmadan her gün ortalama 10 TL buna harcamaktasınız. birikim yapmak istiyorsanız kahvenizi evde demlemeniz gerekmektedir en az 9 TL’niz cebinizde bırakacaksınız. Yaz mevsimlerinde keyifle tüketebileceğiniz, gittiğiniz yerdeki baristaların marifetini aratmayacak lezzette olan buzlu kahve tariflerimize kendiniz evde yapabilirsiniz. Bu sayede faizsiz ev alma imkanı bulabilirsiniz

Bisikleti Tercih Edin

Her gün ufak ölçülerde harcadığınız benzin ya da toplu taşıma ücretleri pek göze batmayabilir fakat aylık tutarı işin içine kattığınızda ne kadar çok yol masrafı oluştuğunu göreceksiniz. Yakın olan mesafelere yürüme seçeneği her zaman sizin için daha uygun olacaktır ancak bisiklet kullanımı da kısa ve orta mesafelerde size hem spor anlamında hem de birikim olarak geri dönmekte uzak kalmayacaktır.

Bisiklet ile yolculuk yapmanın size sağlayacağı faydalar şunlardır:

  • Sağlıklı bir hayat
  • Sosyal aktivite
  • Para birikimi

Uzak mesafelere yolculuk gerçekleştiriyorsanız bir noktaya kadar bisikletle gidebilir daha sonra yolun geri kalanında toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Katlanınca çanta ebatlarına kadar küçülebilen katlanır bisikletler bütün toplu taşıma araçlarına kabul olduğu için oldukça pratik bir kullanım sağlayacaktır.

Yemeğinizi Evde Hazırlayın

Yalnızca yarım gününüzü buna ayırarak tüm haftanın öğle yemeğini kolayca hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Zeytinyağlı olan yemeklerden makarnaya, köftede türlerinden pilava kadar pişirdiğiniz yemekleri küçük porsiyonlar şeklinde kaplara bölüştürerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Geceden ya da sabah erkenden kalktığınız gibi derin dondurucudan dışarı çıkardığınız yemekleri değiştirmeli olarak hafta süresince tükettikçe hem sağlıklı bir şekilde beslenecek hem de hiç ummadığınız miktarda para tasarruf edeceksiniz.

 

 

 

Kitapları kütüphanelerden ödünç alın

 

Kitap fiyatlarının okuma alışkanlığınıza bir engel olmasını istemiyorsanız her yerde en az bir tane olan kütüphanelerden faydalanarak kitap sorununuzu sıfıra indirebilirsiniz. Yeni olarak piyasaya çıkan kitaplar için ise yüzde 40-50 oranında tasarruf edebileceğiniz e-kitap olasılığını kullanabilirsiniz.