Konut kredisi ile satın alınmış bir evi satmak mümkündür ancak bu iş teferruatlı bir iştir. Konut kredisi kullanılarak ev alındığında eve ipotek konulması, evin eksper tarafından değerinin tespiti ve evi satın alan kişiye sigorta yapılması gibi mecburiyet taşıyan durumlar vardır. Krediyle ev alan kişinin bu evi kredi borcu bitmeden satmak istemesi durumunda ise evini satışa çıkarması durumunda evin kredi borcunun bulunduğunu belirtmesi gerekecektir. Çünkü bazı kişiler ev satın alırken bu tarz prosedürlerle uğraşmak istemeyecektir.

Mortgate Kredisi Devam Eden Evin, Peşin Ödemeli Satış Durumunda Satılması

Faizsiz ev sistemini benimseyen kişilerin ev almak için tercih etmeleri gereken seçeneklerden biri evin tamamının ödemesini peşin yapmaktır. Eğer sizde mortgate kredisi devam eden evinizi, evin ücretinin tamamını peşin ödeyecek olan bir müşteriye satacaksanız, bu sizin için kolay bir işlem olacaktır. Evinizi satın almak isteyen kişi, sizin konut kredisi çekmiş olduğunuz bankayla irtibat kuracak ve kalan ödeme kısmını bankaya nakit olarak ödeyecektir. Evinizin değerini de size nakit ödemesi durumunda evin tamamının ücretini ödemiş olacak ve aynı zamanda sizin mortgate kredi borcunuz da kapatılmış olacaktır.

Mortgate Kredisi Devam Eden Evin, Krediyle Satılması

Mortgate kredisi borcu kapanmamış olan evinizi satma durumunda evi satın almak isteyen kişi de eğer evi krediyle satın alacaksa bu durum biraz ayrıntılı bir durumu ortaya çıkaracaktır. Evi satın almak isteyen kişi çekeceği kredi miktarına evin eski mortgate kredi tutarını da dâhil etmesi gerekecek ve bankadan o miktara uygun olan krediyi çekecektir. Kredisi onaylandığı takdirde önce eski mortgate borcu yeni banka tarafından kapatılacak, geri kalan para ise evi satan kişiye ödenecektir. Bu sistemle ev almak isteyenler için emlak ofisleri bu işlemlere yardımcı olma amacıyla hizmet sunuyor. İki taraf içinde anormal bir durum ortaya çıkmıyor ancak işin bir miktar teferruatı bulunuyor. Bu bakımdan ev satın almak isteyen kişilerin veya kirada oturduğu için taksitle ev satın almak isteyenlerin tercihlerini birikimevim gibi finans şirketleri sağlıyor.