Birçok insanın yaşamı boyunca bir ev sahibi olma hayali vardır. Kirada oturmak istemeyenler ev almak için çalışırlar. Belli bir birikim yaparak ve ev kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünürler. Bankalar bu konuda da vatandaşlara çeşitli kampanyalar ile destek olmaktadır. Kredi ile ev alma kararı vermeden önce bilinmesi gereken birçok nokta da vardır.

Konut kredisi kullanmadan önce bilinmesi gereken noktalar şunlardır;
Yasal işlemler hakkında bilgi alın.
Bütçenize göre ev alın.
Kredi notunuzu öğrenin.
Peşinat olmalı.
Konut kredisi faiz oranlarını araştırın.
Sahip olmak istediğiniz ev hakkında bilgiler alın.
Uzun vadeli kredi çekmeye özen gösterin.
Satın alacağınız kişi ile iyi ilişkiler kurun.
Almayı düşündüğünüz evde kiracı oturuyor mu, bunu sorun.
Uzun vadeli bir kredi kullanılacağı için planlarınızı da uzun vadeli olarak yapın.

Yasal İşlemler

Bir ev kredisi başvurusu yapmaya karar verirken faiz oranları kadar yasal işlemler de önemlidir. Almayı düşündüğünüz evin üstünde bir ipotek işlemi var mı bunu öğrenmelisiniz. Eğer ki bu bilgiye sahip olmadan ev satın almayı düşünürseniz bu ipoteği de üstlenmiş olursunuz. Bu borç size kalır.

Bütçe

Kredi ile ev satın alırken düşünmemiz gereken bir diğer konu ise bütçedir. Uzun vadeli kredi kullanılacağı için bütçemizi sarsmayacak şekilde kredi kullanmaya özen göstermeliyiz. Ödediğiniz kira miktarını geçmeyecek şekilde uygun ev kredisi faiz oranları araştırılarak karar verilmelidir.

Kredi Notu

Bir ev kredisi hesaplama yaparken kredi notu da göz önünde bulundurulmalıdır. Kredi notunuz önemli bir faktördür. Kredi notunuz düşük olduğu takdirde ev kredisi almanız zorlaşabilir. Aylık belirli bir geliriniz olsa bile kredi notunuzu yüksek tutmaya özen göstermeli.

Peşinat

Ev almayı düşünüyorsanız ev kredisi oranları kadar peşinat da önemli bir unsurdur. Ev kredi çekerken ev fiyatının belirli oranında kredi verilmektedir. Bu yüzden belirli oranda da peşinat bulundurmanız gerekmektedir. Düzenli olarak birikim yaparak bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Ev alma düşüncesi olan kişiler, belirli noktalara dikkat ederek sorunsuz bir şekilde ev sahibi olabilirler.