Ev sahibi olmak istiyorsanız bilmeniz ve bunlara göre hareket etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar sayesinde taksitle ev sahibi olabilirsiniz.

Kredi Skorunuzu Kontrol Edin

Eğer kenarda bir miktar birikmişiniz varsa ve geri kalan kısmı için konut kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, kredi skorunuzu sıkça kontrol etmelisiniz. Bir banka size kredi sunarken, bu skorunuzu dikkatle inceler. Kredi skoru da birinin kredi geçmişine ait olan ve çeşitli risk faktörlerine göre düzenlenen bir puanlama sistemidir. Bu skor konusunda şanslı iseniz peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz.

Yeni Bir Kredi Kartı Almayın

Eğer 2020 yılında ev satın almayı düşünüyorsanız, kredi kartlarından uzak olmalısınız. Yeni bir kredi limitlerinin açılması size sunulan konut kredinizi etkileyebileceğinden bundan uzak durun. Diğer taraftan her kredi kartı potansiyel bir harcama olarak görülmeli.

Profesyonel Bir Gayrimenkul Danışmanı Bulun

Kredi skorunuz oldukça uygunsa ve ev satın almak için ilk adımı atmak düşüncesindeyseniz mutlaka profesyonel gayrimenkul danışmanına sahip olmalısınız. Bu gayrimenkul danışmanı ile sizin bütçenize, beklentilerinize ve arzularınıza en uygun evi sizin için bulacaktır. Bu konu hakkında Birikimevim sizin tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Lokasyonu Dikkatli Seçin

Ev satın alırken dikkat edilmesi lazım olan kriterlerden biri de lokasyon konusudur. Lokasyon belirlerken birçok şeye dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak seçtiğiniz bölgenin Bölge Raporu’nu iyice kontrol etmeli ve daha sonra konut yatırım değerini öğrenmelisiniz. Buna ek olarak istediğiniz evde olması lazım olan ilgili bir liste oluşturmalı ve buna arayışınızı devam ettirmelisiniz. Eğer bir çocuk sahibi iseniz satın alacağınız evin yakınlarındaki okullara, hastanelere veya toplu ulaşım araçlarına yakın bir konumda olmasına dikkat etmelisiniz. Satın alacak olduğunuz evin bu yerlere yakın olması değerini daha fazla artıracaktır.

Kapanış Maliyetlerini Unutmayın

Ev satın alırken ilk önce peşinat, gayrimenkul danışmanına verilecek olan komisyon, tapu işlemleri gibi farklı birçok kapanış maliyetlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bu olaylar için bütçe ayırmalı ve ev sahibi olmanın mutluluğunu coşkulu bir şekilde yaşamalısınız.