Kredi kartı ve banka kartıyla işlem yapabilmek için son zamanlara kadar ilgili bankaya ait ATM’nin kullanılması durumu söz konusuydu. Ancak yapılan son düzenlemelerle tüm bankaların işlemlerinin, tek ATM’den yapılabilme imkânı getirilmiştir. Bu bakımdan birçok kişi için sorun olan yalnızca kartın bağlı bulunduğu bankaya ait ATM’nin bulunmadığı yerlerde, işlem yapamama problemi tamamen ortadan kaldırılmıştır.
Artık tek ATM’den farklı bankalara ait kartlar ile işlem yapılabilmekte ve para çekilebilmektedir. Burada önemli olan husus; ortak ATM uygulamasından para çekme işlemi yapılırken ücret alınmasıdır. Birçok kişi için kendi bankasına ait ATM cihazını bulmaya gerek kalmadan, ortak ATM’den işlem yapılması kolaylığının getirilmesi ile birlikte para çekme işlemine ait masraflardan kurtulmanın yolları da mevcuttur. Çekilen para miktarına göre belli bir oranda banka, tarafından ücret alınmaktadır. Bu ücreti ödememenin farklı alternatifleri öğrenilerek, ücret ödemeden para çekilebilir.

Farklı Bankalara Ait ATM’den Para Çekme İşlemine Ait Masraflar

Birikim amacıyla banka hesabına para yatıran kişiler, ortak ATM uygulaması ile birlikte banka kartı fark etmeksizin kart ile para çekme işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun yaptığı düzenlemeye göre ATM’lerden, farklı bankalara ait katlar ile nakit çekme işlemlerinde miktara göre belli oranda komisyon ücreti alınabileceği hüküm altına alınmıştır. Bununla birlikte çekilecek tutarın miktarına göre masraflarda beraberinde artacaktır.

Ücret Ödemeden ATM’den Para Çekebilmenin Yolları

ATM’den farklı bankaya ait banka kartı ile masraf ödemeden, nakit para çekme işleminin yapılması mümkündür. Öncelikle bankalar araştırılarak bankaların verdikleri hizmete karşılık nakit para çekme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmadan para çekilmesini sağlayan bankalar araştırılmalıdır. Bununla birlikte ücret karşılığında nakit para çekme işlemine izin veren bankalar arasında, masrafı düşük olan banka seçilebilir.
Masrafsız nakit para çekmenin diğer bir alternatifi de kartın ait olduğu banka kartı ile farklı bankaya ait ATM’den ücretsiz olarak para çekilebilmesidir. Bazı bankalar, kendi aralarında yaptıkları anlaşmaya göre bu bankalar arasında ATM’den farklı banka kartı ile ücretsiz olarak nakit işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu alternatifler, göz önünde bulundurarak nakit para işlemlerinde herhangi bir ücret ödemeden tasarruf yapma imkânı elde edebilirsiniz.