Günümüzde insanlar geçim sıkıntısı çekmekte ve bunun neticesinde krediler geri kredi taksitleri ve kredi kartı borçları ödenememektedir. Ödeyemeyen her kredi borcuna da banka tarafından günlük faiz işletilmektedir. En sonunda icra yoluyla borçluların gayrimenkulleri bankaların eline geçmektedir. Bu gayrimenkullerin sayıları her geçen gün daha da artmaktadır. Tabi bankalar da ilanlar yoluyla bu gayrimenkulleri satışa çıkarmaktadırlar. Bu şekilde ev sahibi olmak her ne kadar kolay görünse de, ödemeler aksatıldığında, ev elden gidebilir.

Devletin Ev Alacak Vatandaşlara Sağladığı İmkanlar

Devlet, hem piyasaların canlanması, hem de inşaat sektörünün durmaması için birçok kampanya ve desteklemeler yapmaktadır. İlk defa ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara ve evlenecek çiftlere 82 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlamaktadır. Tabi bu durum ev kredisi kullanacaklara bir çeşit faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak için mükemmel bir fırsattır.

Bankaların Sunduğu Fırsatlar

Bankalar faiz sistemiyle çalışmakta, yani paradan para kazanma sistemi üzerine kurulmuştur. Günümüzde başta devlet bankaları olmak üzere tüm bankalarda konut kredisi faiz oranları aylık bazda yüzde 0,69 ile yüzde 0,79 aralığına çekilmiştir. Bu da kredi kullanımını cazip hale getirmiştir. Ancak buna bağlı ev fiyatları daha da artmıştır. Bankalardan çekilen kredilerde faiz uygulandığı için; faizsiz ev almak mümkün değildir.

Ev Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Alınacak dairenin kat mülkiyeti olmalıdır. Ortak tapu olmamalıdır.
Üzerinde haciz ya da rehin bulunmamalıdır.
Elektrik, su, doğalgaz ve emlak vergisi borçları bulunmamalıdır.
Yalıtımı yapılmış binalar tercih edilmelidir.
Binanın yeni olmasına özen gösterilmelidir. Güney ve Doğu cepheleri görmeli, yeni balkonlara sahip, ara katlar tercih edilmelidir.
Tapuda kayıtlı adres bilgileri teyit edilmelidir.
Otoparkı bulunmalıdır.
Bu şekilde kiracıya ev bulmak zor olacaktır.

Ev Satın Alma Yöntemleri

Şayet ev almak için hiç paranız yoksa ya da yeterli birikime sahip değilse biz; ev sahibi olmak için çeşitli yöntemler vardır.
Bunlar;
Bankadan konut kredisi kullanmak.
Güvenilir bir kooperatife girmek.
Devlet güvenceli TOKİ dairelerinden satın almak.
Birikimevim sisteminden taksitle ev alma yöntemidir.