Kredi kartı veya banka hesabı açarken artık hereksin bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bugün hemen hemen hiç kimsenin banka hesabı yok denecek kadar azdır. Eskiden maaşlar elle ödeniyordu ama şimdi bankalar aracılığıyla ödeniyor. Tüm alışverişlerin en az yarısında banka hesabı üzerinden yapılan kartlar kullanılıyor. Günümüzde pek çok kişi bankacılık hizmetlerinden yararlansa da hala banka hesabı olmayan pek çok kişi var. Banka hesabı olmayan pek çok kişinin banka hesabı açarken dikkatli olması gerekir. Çünkü bazen hesap açıldıktan sonra bankanın hesap açılırken bahsetmediği bazı ücretler tahsil edilebilir.

Hesap İşletim Ücreti

Birikim yaparken hesap veya kredi kartlarınızdan kesilecek ücretleri en aza indirmek çok faydalı olacaktır. Banka hesabı açarken dikkat edilmesi gereken ilk şey hesap yönetim ücretidir. Bildiğiniz gibi bankaların para kazanamamasının sebebi, banka hesabının belli kısımlarının hareket etmemesidir. Ancak bankalar açtıkları her hesaptan para kazanmak istedikleri için bazı hesap yönetim ücretleri belirlerler. Hesap yönetim ücreti, bankanın vadesiz TL mevduatından aldığı hesap işlerim ücretidir.

Para Transfer Ücretleri

Transfer ücretleri, banka hesabı açarken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir ve bazen çok yüksek olabilmektedir. EFT, X banka hesabından Y banka hesabına bir transfer işlemidir. Havale ise, X banka hesabından X banka hesabına yapılan bir transfer işlemidir.
Havale ücreti değişiklik gösterse de işlem başına genellikle 0,50 Türk Lirası ile 10 Türk Lirası arasıdır. Özellikle çok sayıda EFT işleminde bazen her işlem için 500 TL’ye kadar yüksek bir komisyon alınabilmektedir. Bu nedenle banka hesabı açarken elektronik transfer ve havale ücretlerinin kontrol edilmesi ve mümkünse bu ücretleri almayan bankalarla iş birliği yapılması önerilir.

Anlaşmalı İş Yeri Sayısı

Bir bankada hesap açarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri üye işyeri ile sözleşme yapmaktır. Bu bankalardan kredi kartı satın aldığınızda, tüketimden ikramiye almak için üye işyerlerinde alışveriş yapmanız gerekmektedir. Üye işyeri olan alışveriş noktalarının en az %90’ı banka ile anlaşmıştır. Bir bankada hesap açarken, anlaşmalı üye işyeri sayısının en az 100.000 olmasına özen gösterilmelidir. Yatırım yapmak konusunda bu bilgileri bilmeniz, kredi veya banka kartlarınızdan kesilecek ücretleri kısarak size fayda sağlar.